Smokon III: nasi goście

Trzecia edycja Smokonu zgromadzi całą plejadę fantastycznych gości. Poniżej prezentujemy ich sylwetki.

Michał Cholewa to pisarz znany głównie za sprawą cyklu militarnej space opery („Gambit”, „Punkt cięcia”, „Forta”, „Inwit”), jednak poza nią pisuje także opowiadania publikowane zarówno w czasopismach („Science Fiction Fantasy i Horror”, „Nowa Fantastyka”) jak i w antologiach („Epidemie i zarazy”, „Smok urojony”). Fan fantastyki, aktywny członek fandomu i częsty bywalec konwentów, podczas których prowadzi niezapomniane prelekcje. Od lat jest członkiem Śląskiego Klubu Fantastyki. gdzie udziela się m.in. w sekcji literackiej.

Piotr W. Cholewa to tłumacz znany przede wszystkim ze swoich przekładów fantastyki, m.in. cyklu „Świat Dysku” Terry’ego Pratchetta. Członek Śląskiego Klubu Fantastyki, bywalec konwentów i przyciągający tłumy prelegent.

Jakub Ćwiek to pisarz, którego cechą charakterystyczną są nawiązania do popkultury oraz intertekstualność. Znany z serii „Kłamca” oraz „Chłopcy”. Nominowany do wielu nagród, w tym dziesięciokrotnie do nagrody Zajdla. Przez pewien czas adaptował i reżyserował teatralne wersje utworów fantastycznych (m.in. N. Gaimana czy T. Pratchetta) w ramach sekcji teatralnej Śląskiego Klubu Fantastyki Słudzy Metatrona. Jego najnowszą powieścią jest wydana w 2016 roku „Grimm City”.

Klaudia Heintze to dobry duch polskiego fandomu, wieloletnia prezes Śląskiego Klubu Fantastyki, organizatorka licznych konwentów i najmilsza osoba, jaką spotkacie na konwencie.

Aneta Jadowska jest doktorem literatury i pisarką, autorką sześciotomowego cyklu o Dorze Wilk, działającej w Toruniu policjantce i wiedźmie, zbioru opowiadań „Ropuszki”, powieści „Szamański blues” otwierającej nowy cykl oraz licznych opowiadań.

Anna Kańtoch to znana i ceniona pisarka, kilkukrotna zdobywczyni Nagrody Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla (w tym w kategorii powieść za pierwszy tom „Przedksiężycowych”). Jest członkiem redakcji działu literatura w magazynie kultury popularnej Esensja. Niedawno ukazała się jej najnowsza powieść – kryminał „Łaska”.

Marta Krajewska lubiła zwiedzać polskie zamki aż do momentu, gdy odkryła coś znacznie lepszego – rekonstrukcję historyczną. Zakochała się w kulturze, wierzeniach i obyczajach wczesnych Słowian. Nową miłość pożeniła ze starą – pisaniem. Tak zaczęły powstawać teksty zainspirowane światem, w istnienie którego wierzyli nasi przodkowie. Jej opowiadanie „Daję życie, biorę śmierć”, opublikowane w „Nowej Fantastyce” 10/2014, zostało nominowane do nagrody im. Janusza A. Zajdla. Jej debiutancka powieść „Idź i czekaj mrozów” ukazała się nakładem Genius Creations.

Maciej Lewandowski jest pisarzem, który specjalizuje się w grozie. Autor wielu opowiadań, za jedno z nich nagrodzony Nautilusem w 2012 roku.

Jacek Łukawski urodził się w Kielcach, z zawodu jest grafikiem komputerowym. Gdy nie miał jeszcze obowiązków, a miał czas, machał mieczem i strzelał z dział czarnoprochowych. Hartował ciało i ducha w organizacji strzeleckiej, brał udział w zawodach sprawnościowych i ćwiczył karate. Zwiedzał Polskę autostopem i na motocyklu. Zaczytywał się w książkach historycznych i fantasy. Napisał cykl opowiadań, które pojawiły się drukiem w antologii „Gawędy motocyklowe”. Współtworzył kwartalnik motocyklowy „Swoimi Drogami”. „Krew i stal” to jego debiutancka powieść, stanowiąca pierwszy tom serii „Kraina Martwej Ziemi”. Książka ukazała się dzięki SQN Imaginatio.

Paweł Majka to krakowski pisarz i fan fantastyki. Jego powieściowym debiutem był „Pokój światów”, a niedługo po nim ukazała się „Dzielnica obiecana” z uniwersum Metro 2033. Jego teksty ukazują się w czasopismach, w tym krakowskim fanzinie „Smokopolitan”. Za debiutancką powieść otrzymał Nagrodę Literacką im. Jerzego Żuławskiego oraz nominację do Nagrody Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla. Na ten rok zapowiedziana jest premiera kontynuacji rzeczonej powieści zatytułowana „Wojny przestrzeni”.

Łukasz Malinowski jest miłośnikiem wikingów i ich kultury. Zajmuje się nią zarówno naukowo, jak i literacko oraz publicystycznie. Historykom może być znany z monografii „Berserkir i ulfhednar w historii, mitach i legendach” oraz „Heros i łotr. Pogański wojownik w średniowiecznej literaturze Islandii”. Miłośnicy fantastyki z pewnością kojarzą jego cykl o Skaldzie rozpoczynający się tomem „Skald. Karmiciel kruków”.

Andrzej Pilipiuk to pisarz i publicysta związany z Krakowem, z wykształcenia archeolog. Najbardziej znany z cyklu opowiadań o przygodach Jakuba Wędrowycza. Utrzymuje, że wśród jego przodków byli Kozacy. W wolnych chwilach zajmuje się numizmatyką i zbieraniem meteorytów, a także stolarstwem i malarstwem. Był dziewięciokrotnie nominowany do nagrody literackiej im. Janusza A. Zajdla (otrzymał ją w roku 2002 za opowiadanie Kuzynki).

Adam Podlewski jest doktorem historii, filozofem, działaczem fandomowym – i pisarzem, którego powieść zatytułowana „Honor i zbrodnia” niedawno się ukazała.

Radosław Rak jest lekarzem weterynarii. Mieszka w Dębicy na Podkarpaciu. To lokalny patriota, miłośnik gór, zwłaszcza Beskidu Niskiego. Publikował opowiadania w „Nowej Fantastyce”, „Lampie” i e-zinie „Esensja”. Niedawno ukazała się jego pierwsza powieść, „Kocham cię, Lilith”.

Arkady Saulski jest pisarzem i dziennikarzem, autorem licznych opowiadań fantastycznych i nie tylko, a także powieści „Kroniki Czerwonej Kompanii. Czarna kolonia”. W 2012 roku był korespondentem zagranicznym z Parlamentu Europejskiego w Brukseli, a obecnie publikuje w „Gazecie Bankowej” i jest wydawcą portalu wGospodarce.pl.


Marcin Strzyżewski to dziennikarz serwisu internetowego gry.onet.pl, absolwent filologii rosyjskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Autor dwóch powieści („Dziewiąte życie czarnoksiężnika” i „Transmisja”). O pisaniu marzył odkąd nauczył się czytać. Uwielbia podróże, zwłaszcza pociągami, zwłaszcza na wschód, obowiązkowo z plecakiem i bez przewodnika. Czasem także z pianką do nurkowania i płetwami. Jeśli akurat nie pisze fantastyki, nie czyta książek historycznych i nie gra w gry wideo, spędza czas z żoną Julią i psem Hiro.

Szymon Żakiewicz, czyli Simon Zack – e-pisarz publikujący swoje opowiadania za darmo. Miłośnik fantastyki w jej rozmaitych przejawach – literackiej, filmowej, RPG-owej czy planszówkowej. Aktywny członek fandomu regularnie bywający na konwentach.