Spotkanie 43 – Dzień Japoński – 21/02/2015

W ostatnią sobotę odbył się Dzień Japoński. Wydarzenie trwało zdecydowanie dłużej niż zwykłe spotkanie klubu. Zamiast 1-2 godzin bawiliśmy się aż cztery godziny. W dodatku równolegle działały dwa bloki programowe. Bawiło się około 30 osób.

Trzeci Najemny Oddział Piechoty Japońskiej
Trzeci Najemny Oddział Piechoty Japońskiej

Niestety z przyczyn od nas niezależnych dwie początkowe prelekcje nie odbyły się, jednak dzięki nieocenionemu Trzeciemu Najemnemu Oddziałowi Piechoty Japońskiej znalazło się zastępstwo w postaci prelekcji o miłości w japońskich legendach. Podziękowania dla Oddziału należą się zresztą nie tylko za uzupełnienie programu. Poza tym poprowadzili samodzielnie jeden z bloków. Najpierw odbyły się tam dwugodzinne warsztaty kaligrafii (bardzo żałuję, że w nich nie uczestniczyłem). Potem zaś można było pograć w japońskie gry (Go, Hanafuda) czy tez pouczyć się origami. Niejako przy okazji klubowicze mieli okazję poobserwować proces produkcji kanzashi. Warto podkreślić, ze prowadzący zajęcia byli przebrani w tradycyjne stroje co wyglądało naprawdę fantastycznie.

Kaligrafia
Warsztaty kaligrafii japońskiej

Kaligrafia
Warsztaty kaligrafii japońskiej

Hanafuda
Hanafuda

W drugim bloku po awaryjnej prelekcji o miłości kolejne wykłady odbywały się już bez zakłóceń. Drugie wystąpienie dotyczyło współczesnej japońskiej architektury – Inkwizytor pokazał kilku znamienitych architektów rodem z kraju kwitnącej wiśni. Przy każdym wskazał kilka udanych realizacji przy okazji prezentując cechy charakterystyczne każdego z twórców. Myliłby się jednak ten, który by się spodziewał czegoś mocno orientalnego. Współcześni japońscy twórcy tworzą w stylu, który nie wskazuje jednoznacznie na kraj pochodzenia projektanta. Ich realizacje nie zawsze znajdują się w Japonii – mogliśmy zapoznać się z przykładami budynków z omalże całego świata.

Architektura
Współczesna architektura japońska

Po omówieniu architektury można się było zanurzyć w świat muzyki. Dominika opowiadała o zespole muzycznym Sound Horizon. Jej wykład okraszony był prezentacją stylu artystów. Jak w wypadku wielu zespołów z dalekiego wschodu image sceniczny bywał tu równie ważny co sama muzyka. Słuchających było może niewiele za to dość aktywnie uczestniczyli w prezentacji zadając pytania i wdając się w dyskusję.

Sound Horizon
Sound Horizon – Fantasy Band

Na samym końcu JaXa opowiadał o prowadzeniu Legendy Pięciu Kręgów. Niestety nie miałem okazji wysłuchać całości wykładu, ale przynajmniej dowiedziałem się kilku rzeczy. Może kiedyś dane mi będzie zagrać w L5K i wykorzystać jakoś te wiedzę w praktyce.

L5K
Prowadzenie L5K

Po zakończeniu obu bloków wszyscy się dość szybko zebrali do domu. Dzień był długi, ale obfitował w ciekawe zajęcia. Mam nadzieję, że kolejne spotkania będą równie udane.

Origami
Origami

Pędzelek
Po warsztatach

/Alqua

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *