Warning: include_once(page-scripts/variables.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/madonion/domains/krakowskiesmoki.historiavita.pl/public_html/wp-content/themes/smoko_verk/page-parts/slider-window.php on line 1
Warning: include_once(): Failed opening 'page-scripts/variables.php' for inclusion (include_path='.:/opt/alt/php54/usr/share/pear:/opt/alt/php54/usr/share/php') in /home/madonion/domains/krakowskiesmoki.historiavita.pl/public_html/wp-content/themes/smoko_verk/page-parts/slider-window.php on line 1
Oto już jest! Najnowszy, militarny numer Smokopolitana. Optymizm za nami, teraz czas na wzięcie spraw swoje ręce. W środku wielkie mechy, łucznicy, bojowe stacje orbitalne oraz specjalna jednostka obronna Kobiety Ślimak.
„Smokopolitan” to niezależny magazyn ogólnofantastyczny, którego celem jest tworzenie platformy wydawniczej dla młodych, zdolnych twórców w ramach idei „fani dla fanów”. Chcemy, by pocztkujcy autorzy fantastyki ponownie mieli możliwość publikowania swoich pierwszych tekstów na łamach prasy i aby polscy czytelnicy mogli poznawać nowych pisarzy tego gatunku. A mówiąc prościej – chcemy, aby w fantastyce panowało radosne, twórcze ożywienie.
Kiedy?
„Smokopolitan” jest kwartalnikiem – kolejne numery będą ukazywać się mniej więcej w trzymiesięcznych odstępach i będą dostępne na największych polskich konwentach.
Za ile?
Ponieważ „Smoko” to pismo przede wszystkim fanowskie, chcemy je udostępniać bezpłatnie. „Smokopolitan” w formacie elektronicznym (PDF, EPUB, MOBI) można pobrać za darmo z naszej strony internetowej www.smokopolitan.pl, natomiast wydanie papierowe można otrzymać za cenę stanowiącą równowartość jego wydruku.
Grafika: Elżbieta Głowacka, Adriana Depta, Alicja Marczyk, Anna Kędzior, Daria Lebida, Katarzyna Pieróg
Współpraca: Andrzej Pilipiuk, Sebastian Uznański, Paweł Majka, Szymon Żakiewicz, Michał Cholewa, Piotr W. Cholewa, Błażej Kardyś, Marcin Kłak, Paweł Ściborek, Monika Szymańska
WSPÓŁPRACUJĄ ZE SMOKOPOLITAN
GRAFIKA: Anna “Tom” Tomiczek, Elżbieta Głowacka, Daria “Dar-chan” Lebida, Monika Gluza, Jarosław Morzyniec, Alicja Marczyk, Anna Kędzior, Kornelia Błaszczyk, Nina Sosenko, Wojciech Walas
AUTORZY TEKSTÓW: Maciej Maciejewski, Michał Marzec-Remiszewski, Anna Jakubowska, Karolina Łukasik, Krzysztof „Jaxa” Rudek, Jarosław Urbaniuk, Andrzej Pilipiuk, Sebastian Uznański, Simon Zack, Tomasz “Smok” Wolski, Piotr W. Cholewa, Michał Cholewa,
Smocza Inicjatywa Publicystyczna (SIP) to trzy równoległe projekty, których celem jest: tworzenie, publikowanie i promowanie twórczości polskich fantastów. W ramach Smoczej Inicjatywy Publicystycznej uruchamiamy: stały dział publikacji na stronie klubu Krakowskie Smoki magazyn ogólnofantastyczny – „Smokopolitan” orazwarsztaty literackie – prowadzone przy współpracy z najpopularniejszymi pisarzami polskiej fantastyki.
Do udziału w Smoczej Inicjatywie Publicystycznej szczególnie zapraszamy pisarzy, redaktorów, korektorów i rysowników. Liczymy na Waszą pomoc i zaangażowanie. Możesz skontaktować się z nami mailowo pod adresem: redakcja@historiavita.pl lub redakcja@smokopolitan.pl Zapraszamy!
W zakładce SIP znajdziecie również informacje o aktualnych konkursach organizowanych przez redakcje Smokopolitan.
Konkurs organizowany był razem z portalem Literka.info. Spośród x nadesłanych propozycji Jury wyłoniło następujących finalistów:
1. Bezmiar możliwości
2. Bo szczęśliwym trzeba się urodzić
3. Bombowy gryps
4. Ciemno to widzę
5. Dobranoc
6. Drużyna
7. Mania wielkości
8. Maszyna
9. Montaż
10. Obiecująca perspektywa
11. OK.
12. Omen
13. Pangloss
14. Pantofelek
15. Pokąsałbym
16. Prawdziwi Europejczycy
17. Przywołanie
18. Terapia szokowa
19. Wypożyczalnia
20. Wyprawa do smoczego gniazda
21. Zawsze jest wodospad
22. Życie smoka to nie bajka
Pierwsze trzy miejsca trafiły do:
Trzecie miejsce: Pangloss, Maciej Maciejewski
Drugie miejsce: Montaż, Rafał Boczek
Trzecie miejsce: OK, Zbigniew Witosławski
Dodatkowo, redakcja Smokopolitana przyznała wyróżnienie dla drabble’a Przywołanie Macieja Adriana.
Zaginiony wpis w słowiańskim bestiariuszu
Ogłaszamy konkurs na opowiadanie w klimatach słowiańskich! Autorzy muszą wymyślić mit, o którym nie przetrwały żadne zapiski.
Szczegółowe wymogi:
Należy stworzyć własny mit w klimacie szeroko pojętej słowiańszczyzny. W fabule musi pojawić się nadnaturalna istota własnego pomysłu (adekwatna do klimatu). A czy będzie to zła czy dobra istota? Czy związana z nią historia rozegra się w dalekiej przeszłości, teraźniejszości czy przyszłości? Niczego w tym względzie nie narzucamy. Liczymy na Waszą kreatywność.
W grę wchodzą wszelkie podgatunki fantastyki: fantasy, SF, postapo, horror, a nawet steampunk… Czego dusza zapragnie! Pamiętajcie jedynie, że Wasz mit (i związana z nim istota) powinien odegrać ważną rolę w fabule opowiadania.
Kwestie techniczne: w konkursie obowiązuje limit jednego tekstu na osobę, o maksymalnej objętości 35 000 znaków ze spacjami. Tekst nie może być wcześniej nigdzie publikowany. Preferowany format zapisu to .rtf, czcionka Times New Roman 12, interlinia półtora, odstęp na początku akapitów.
Jury: Paweł Majka, Marta Krajewska, Elin Kamińska, Magdalena Kucenty.
Nagrody:
Jury wyłoni trzy najlepsze teksty. Zwycięzcy, zaczynając od pierwszego miejsca, będą mogli dokonać wyboru spośród książek z indywidualnymi dedykacjami od ich autorów. Do puli nagród należą m.in. takie tytuły jak:
– Słowiański Bestiariusz cz. 2 z dedykacją i odręcznym rysunkiem;
– Wojny przestrzeni, Niebiańskie pastwiska i Człowiek obiecany z dedykacjami od Pawła Majki;
– Idź i czekaj mrozów z dedykacją od Marty Krajewskiej;
– antologia Dobro złem czyń z dedykacją od Magdaleny Kucenty.
Nie myślcie jednak, że to wszystkie nagrody książkowe! O kolejnych wspomnimy w czasie trwania konkursu, by podgrzać atmosferę .
Zwycięzcę czeka także gwarantowana publikacja tekstu w sierpniowym „Smokopolitanie”. Zastrzegamy sobie również możliwość publikacji tekstów z drugiego i trzeciego miejsca w sierpniowym albo listopadowym numerze.
Termin nadsyłania prac konkursowych to 29 marca 2017 r. Ogłoszenie wyników nastąpi 15 lipca 2017 r.
Skrzynka: redakcja@smokopolitan.pl (w temacie prosimy wpisać „KONKURS, imię i nazwisko autora, tytuł opowiadania”).
Do piór! I oby wena była z Wami.
PISZ DLA SMOKOPOLITAN
Magazyn “Smokopolitan” zaprasza do współpracy pisarzy, felietonistów, reporterów, a także grafików i korektorów, którzy wraz z nami będą zapełniać kolejne numery „Smokopolitan”. Osoby zainteresowane współpracą prosimy o wysyłanie wiadomości na adres redakcja@historiavita.pl.
WSPIERAJĄ NAS
WSPÓŁPRACA DLA WYDAWNICTW
Magazyn „Smokopolitan” jest otwarty na współpracę z wydawnictwami, które chciałyby promować swoją działalność za jego pośrednictwem. W kwestiach związanych z reklamą oraz innymi rodzajami współpracy prosimy o kontakt pod adresem: redakcja@smokopolitan.pl.
Jednocześnie informujemy, że “Smokopolitan” jako pismo bezpłatne i fanowskie nie gwarantuje opublikowania recenzji książek przesyłanych do naszej redakcji.
WSPIERAJ NAS
Smokopolitan jest pismem całkowicie bezpłatnym (również opłata za wersję papierową pokrywa jedynie koszt wydruku pisma). Aby się rozwijać i wydawać kolejne numeru potrzebujemy jednak Waszego wsparcia. Jeżeli chcesz nam pomóc finansowo zachęcamy do wykonania szybkiego przelewu za pomocą serwisu dotpay.
Dla osób i firm chcących wesprzeć nas finansowo przelewem, podajemy numer konta:
Fundacja Historia Vita
Os. Akademickie 6/22
31-866 Kraków
Nr konta:
90 1240 4445 1111 0010 5010 9684 (Bank Pekao).
W tytule przelewu prosimy wpisać “SMOKOPOLITAN”. Wpłaty będą przeznaczone na rozwój pisma oraz projekt “SMOKOPOLITAN w bibliotekach szkolnych”.
Dziękujemy wszystkim za pomoc i zaufanie
Drogi Przyszły Autorze „Smoko”!
Aby usprawnić proces publikacji naszego fanzinu, zamieszczamy poniżej kilka wskazówek jak przygotować tekst, zanim przyślesz nam go do kwalifikacji.
1. Koniecznie podpisz tekst w pliku (nie tylko w mailu!): imieniem, nazwiskiem i mailem. Jeśli preferujesz inne sposoby komunikacji, dodaj o tym informację.
2. Tekst zapisz w formacie .rtf lub .doc.
3. Tekst powinien mieć następującą objętość:
a) publicystyka do 24 000 znaków ze spacjami,
b) opowiadania do 48 000 znaków ze spacjami.
(W szczególnych przypadkach objętość tekstów podlega negocjacjom).
4. Oprócz tekstu napisz też kilka słów o sobie. Czym się zajmujesz, czy już coś publikowałeś… Spokojnie! Nie ma złych odpowiedzi!
5. Bardzo ułatwisz nam pracę, jeśli swój tekst opatrzysz chociaż dwuzdaniowym streszczeniem (temat, gatunek).
6. Czytamy każdy tekst i każdemu autorowi odpisujemy. Niestety, ponieważ zajmujemy się tym po godzinach, a nasza działalność ma charakter pro bono nie jesteśmy w stanie odpisać wszystkim w ciągu tego samego dnia/tygodnia/miesiąca. Niemniej – odpisujemy każdemu. Jeżeli nie odpiszemy w ciągu 3 miesięcy, prosimy, przypomnij nam o swoim tekście.
7. Wysłanie tekstu do publikacji w „Smokopolitanie” jest równoznaczne z udzieleniem wydawcy czasopisma – fundacji Historia Vita – nieodpłatnej licencji niewyłącznej na opublikowanie tekstu oraz na wykorzystywanie jego fragmentów w celach promocyjnych. Oznacza to, że publikując tekst w „Smokopolitanie” nie tracisz przysługujących Ci praw (majątkowych i osobistych) do tekstu, a jedynie zezwalasz nam na jego opublikowanie i wykorzystywanie w celu promowania czasopisma oraz Twojego tekstu
8. Tekst udostępniony w „Smokopolitanie” może być przedmiotem dalszej publikacji, jednak ze względu na dobro czasopisma prosimy o nierozpowszechniania tekstu za pomocą innych mediów w okresie co najmniej 3 miesięcy od premiery numeru, w którym ukazał się twój tekst.
Zatem – do piór! (albo klawiatur!) A jeśli mimo powyższych wyjaśnień nadal masz pytania – nie bój się z nami kontaktować.
Prosimy o przesyłanie wszystkich maili dotyczących czasopisma na adres:
Klub Krakowskie Smoki to grupa młodych ludzi, których celem jest tworzenie, promowanie i organizowanie wydarzeń w ramach szeroko pojętej fantastyki.
Obecnie działania klubu koncentrują się w szczególności na czterech projektach: wydawaniu magazynu „Smokopolitan”, sobotnich spotkaniach klubowych oraz organizowaniu dwóch corocznych konwentów: Smokon i Serialkon.
Zapraszamy wszystkie osoby pragnące poznać nowych ludzi, pracować społecznie na rzecz rozwoju fantastyki w naszym mieście i mieć z tego mnóstwo radości!
Spotkania klubu odbywają się w każdą sobotę w Artetece Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie (ul. Rajska 12, wejście od ulicy Szujskiego) w godzinach od 11:30 do 15:30. Podczas spotkań uczestnicy mają możliwość wzięcia udziału w wydarzeniach programowych – konkursach, prelekcjach oraz dyskusjach i spotkaniach z autorami polskiej fantastyki. W czasie spotkań klubowych można również zagrać w jedną z wielu gier planszowych, poprowadzić lub rozegrać sesje RPG czy wypożyczyć książkę z klubowej biblioteczki.
Szczegóły dotyczące działalności klubu, tematy najbliższych spotkań oraz informacje o tym, co zrobić, by stać się jego członkiem, znajdziecie na stronie głównej klubu.
Jesteśmy pismem całkowicie bezpłatnym (również opłata za wersję papierową pokrywa jedynie koszt wydruku pisma). Aby się rozwijać i wydawać kolejne numeru potrzebujemy jednak Waszego wsparcia. Klikając poniższy przycisk, poza pobraniem 'Smoko', bedziesz mógł/mogła również przekazać nam drobne wsparcie przez Dotpay.