Dziękujemy!

Smokon III już za nami i wszelkie znaki na ziemi i w internetach zdają się wskazywać, że był całkiem udany!

Odwiedziło nas 450 osób – w tym trzydziestu gości i prelegentów oraz trzydzieści osób zajmujących się różnymi kawałkami organizacji i obsługą. Dziękuję koordynatorom poszczególnych działów za supersprawne działanie i mam nadzieję, że wszyscy się dobrze bawili!

Jeśli robiliście zdjęcia, zachęcamy do linkowania ich na naszym fanpage’u, w wydarzeniu lub wysyłaniu namiarów mailem na adres smokon[małpka]historiavita.pl. Wypatrujemy też wszelkich relacji i z góry dziękujemy za poświęcenie kilku chwil, by zapewnić nam feedback. Każda uwaga będzie dla nas bardzo cenna.

Dziękujemy wszystkim i do zobaczenia za rok!

Magdalena Stonawska,
koordynator trzeciej edycji Smokonu

Tymczasem zapraszamy do śledzenia poczynań klubu Krakowskie Smoki, bo ciągle coś się dzieje…

Smokon już jutro!

Już jutro widzimy się w Artetece Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie, by przez kilka godzin fantastycznie się bawić. Przygotowaliśmy dla was skrót najważniejszych informacji, by jutro nikt nie poczuł się zagubiony, nie zabłąkał się i nie został pożarty przez żadnego stwora…

Kiedy?

Jutro, czyli 7 maja! Program zaczyna się o 12:00, akredytację otwieramy o 11:30.

Gdzie?

W Krakowie, na ul. Rajskiej 12 (ale wchodzimy od ul. Szujskiego, żeby nie było za łatwo!), w budynku Arteteki Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i kawiarni Pauza In Garden, która znajduje się w jej podziemiach. Jeśli dojeżdżacie komunikacją miejską, interesować was będą przystanki: Teatr Bagatela lub Batorego, ewentualnie Cracovia albo AGH.

Na ulicy Krupniczej i Karmelickiej znajdziecie sklepy, apteki i bankomaty; w pobliżu znajdują się dwa duże parkingi, trzeci zaś to parking podziemny przy Muzeum Narodowym, które znajduje się około piętnastu minut spokojnego spaceru od lokalizacji naszego konwentu.

Za ile?

Za darmo!

Co muszę ze sobą zabrać?

Dowód tożsamości, który będzie potrzebny podczas akredytacji, dobry humor, by doskonale się bawić… i sakiewkę monet, by kupić sobie dobrą kawę albo coś na pamiątkę na stoiskach naszych wystawców.

Dzieci poniżej 12 roku życia mogą przebywać na konwencie tylko pod opieką rodziców lub opiekunów.

Akredytacja

Przy wejściu na teren konwentu skieruj się do stanowisk akredytacyjnych. Wpiszesz się na listę, okażesz dokument tożsamości, złożysz podpis i otrzymasz materiały konwentowe, w tym informator i identyfikator, na którym wpisz swoje imię lub pseudonim.

Osoby niepełnosprawne, kobiety w ciąży, rodzice z dziećmi mogą podchodzić do stanowisk akredytacyjnych bez kolejki.

Czego nie mogę ze sobą zabrać i czego nie mogę robić?

Podpisując się na liście akredytacyjnej, akceptujesz regulamin konwentu, dlatego zalecamy zapoznanie się z nim przed przyjściem na konwent.

Jestem prelegentem, co mam robić?

Przede wszystkim stawić się punktualnie na swoją prelekcję czy panel dyskusyjny. Mile widziane będzie pojawienie się 5-10 minut wcześniej. Jeśli masz prezentację, nie potrzebujesz własnego komputera – wystarczy pendrive. Zapewniamy prelegentom laptopy i możliwość skorzystania z rzutnika/tablicy multimedialnej.

Jeśli wiesz, że się spóźnisz lub nie uda ci się dotrzeć – skontaktuj się z nami telefonicznie lub przez fanpage.

Jestem przedstawicielem mediów, co mam robić?

Będzie nam niezwykle miło, jeśli pojawisz się na Smokonie, zrobisz zdjęcia i opiszesz później swoje wrażenia. Wolontariusze zajmujący się akredytacją skontaktują cię z osobą odpowiedzialną za kontakt z mediami, która udzieli ci wszelkich informacji.

Jestem osobą niepełnosprawną lub chcę przyjść z taką osobą na konwent

Budynek Arteteki WBP jest dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Na jego terenie znajdują się stosowne oznaczenia, a w każdej sali są miejsca z pierwszeństwem dla osób niepełnosprawnych. Osoby niepełnosprawne zostaną również akredytowane z pominięciem kolejki. W razie wszelkich pytań i problemów pomocą służą wolontariusze.

Zasady bezpieczeństwa na konwencie

Bezpieczeństwo i komfort uczestników konwentu są dla nas najważniejsze. Każdy uczestnik Smokonu podczas akredytacji zobowiązuje się do przestrzegania regulaminu konwentu oraz regulaminu Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie, a także do kulturalnego zachowania, w tym do poszanowania przestrzeni osobistej oraz prawa innych osób do swobodnego i bezpiecznego uczestnictwa w imprezie. Nieprzestrzeganie regulaminów i złamanie zasad współżycia społecznego jest podstawą do usunięcia uczestnika z terenu konwentu bez prawa powtórnego wejścia.

Organizatorzy i wolontariusze będą dokładać wszelkich starań, by zabawa uczestników konwentu nie była w żaden sposób zakłócana. Nie jest to jednak możliwe bez pomocy samych uczestników, dlatego Organizatorzy proszą o zwracanie szczególnej uwagi na wszelkie zachowania niebezpieczne lub naruszające zasady współżycia społecznego, w tym na osoby agresywne, nietrzeźwe lub natarczywe wobec innych uczestników konwentu. Osoby będące świadkami takich incydentów proszone są o zgłaszanie ich do organizatorów imprezy lub obsługi Arteteki WBP i Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej.

Uruchomiony zostanie telefon zaufania, na który można zgłaszać nie tylko naruszenia porządku, ale przede wszystkim przypadki naruszenia nietykalności osobistej i komfortu korzystania z imprezy. Zadaniem osoby dyżurującej pod telefonem będzie pomóc w sposób skuteczny, a jednocześnie jak najmniej uciążliwy dla osoby zgłaszającej. Numer telefonu zaufania zostanie umieszczony w informatorze.

Uczestnicy proszeni są również o udzielanie pomocy innym osobom bawiącym się na konwencie, którzy będą jej potrzebować, w tym opiekunom z dziećmi, osobom starszym i niepełnosprawnym.

Smokon III: nasi goście

Trzecia edycja Smokonu zgromadzi całą plejadę fantastycznych gości. Poniżej prezentujemy ich sylwetki.

Michał Cholewa to pisarz znany głównie za sprawą cyklu militarnej space opery („Gambit”, „Punkt cięcia”, „Forta”, „Inwit”), jednak poza nią pisuje także opowiadania publikowane zarówno w czasopismach („Science Fiction Fantasy i Horror”, „Nowa Fantastyka”) jak i w antologiach („Epidemie i zarazy”, „Smok urojony”). Fan fantastyki, aktywny członek fandomu i częsty bywalec konwentów, podczas których prowadzi niezapomniane prelekcje. Od lat jest członkiem Śląskiego Klubu Fantastyki. gdzie udziela się m.in. w sekcji literackiej.

Piotr W. Cholewa to tłumacz znany przede wszystkim ze swoich przekładów fantastyki, m.in. cyklu „Świat Dysku” Terry’ego Pratchetta. Członek Śląskiego Klubu Fantastyki, bywalec konwentów i przyciągający tłumy prelegent.

Jakub Ćwiek to pisarz, którego cechą charakterystyczną są nawiązania do popkultury oraz intertekstualność. Znany z serii „Kłamca” oraz „Chłopcy”. Nominowany do wielu nagród, w tym dziesięciokrotnie do nagrody Zajdla. Przez pewien czas adaptował i reżyserował teatralne wersje utworów fantastycznych (m.in. N. Gaimana czy T. Pratchetta) w ramach sekcji teatralnej Śląskiego Klubu Fantastyki Słudzy Metatrona. Jego najnowszą powieścią jest wydana w 2016 roku „Grimm City”.

Klaudia Heintze to dobry duch polskiego fandomu, wieloletnia prezes Śląskiego Klubu Fantastyki, organizatorka licznych konwentów i najmilsza osoba, jaką spotkacie na konwencie.

Aneta Jadowska jest doktorem literatury i pisarką, autorką sześciotomowego cyklu o Dorze Wilk, działającej w Toruniu policjantce i wiedźmie, zbioru opowiadań „Ropuszki”, powieści „Szamański blues” otwierającej nowy cykl oraz licznych opowiadań.

Anna Kańtoch to znana i ceniona pisarka, kilkukrotna zdobywczyni Nagrody Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla (w tym w kategorii powieść za pierwszy tom „Przedksiężycowych”). Jest członkiem redakcji działu literatura w magazynie kultury popularnej Esensja. Niedawno ukazała się jej najnowsza powieść – kryminał „Łaska”.

Marta Krajewska lubiła zwiedzać polskie zamki aż do momentu, gdy odkryła coś znacznie lepszego – rekonstrukcję historyczną. Zakochała się w kulturze, wierzeniach i obyczajach wczesnych Słowian. Nową miłość pożeniła ze starą – pisaniem. Tak zaczęły powstawać teksty zainspirowane światem, w istnienie którego wierzyli nasi przodkowie. Jej opowiadanie „Daję życie, biorę śmierć”, opublikowane w „Nowej Fantastyce” 10/2014, zostało nominowane do nagrody im. Janusza A. Zajdla. Jej debiutancka powieść „Idź i czekaj mrozów” ukazała się nakładem Genius Creations.

Maciej Lewandowski jest pisarzem, który specjalizuje się w grozie. Autor wielu opowiadań, za jedno z nich nagrodzony Nautilusem w 2012 roku.

Jacek Łukawski urodził się w Kielcach, z zawodu jest grafikiem komputerowym. Gdy nie miał jeszcze obowiązków, a miał czas, machał mieczem i strzelał z dział czarnoprochowych. Hartował ciało i ducha w organizacji strzeleckiej, brał udział w zawodach sprawnościowych i ćwiczył karate. Zwiedzał Polskę autostopem i na motocyklu. Zaczytywał się w książkach historycznych i fantasy. Napisał cykl opowiadań, które pojawiły się drukiem w antologii „Gawędy motocyklowe”. Współtworzył kwartalnik motocyklowy „Swoimi Drogami”. „Krew i stal” to jego debiutancka powieść, stanowiąca pierwszy tom serii „Kraina Martwej Ziemi”. Książka ukazała się dzięki SQN Imaginatio.

Paweł Majka to krakowski pisarz i fan fantastyki. Jego powieściowym debiutem był „Pokój światów”, a niedługo po nim ukazała się „Dzielnica obiecana” z uniwersum Metro 2033. Jego teksty ukazują się w czasopismach, w tym krakowskim fanzinie „Smokopolitan”. Za debiutancką powieść otrzymał Nagrodę Literacką im. Jerzego Żuławskiego oraz nominację do Nagrody Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla. Na ten rok zapowiedziana jest premiera kontynuacji rzeczonej powieści zatytułowana „Wojny przestrzeni”.

Łukasz Malinowski jest miłośnikiem wikingów i ich kultury. Zajmuje się nią zarówno naukowo, jak i literacko oraz publicystycznie. Historykom może być znany z monografii „Berserkir i ulfhednar w historii, mitach i legendach” oraz „Heros i łotr. Pogański wojownik w średniowiecznej literaturze Islandii”. Miłośnicy fantastyki z pewnością kojarzą jego cykl o Skaldzie rozpoczynający się tomem „Skald. Karmiciel kruków”.

Andrzej Pilipiuk to pisarz i publicysta związany z Krakowem, z wykształcenia archeolog. Najbardziej znany z cyklu opowiadań o przygodach Jakuba Wędrowycza. Utrzymuje, że wśród jego przodków byli Kozacy. W wolnych chwilach zajmuje się numizmatyką i zbieraniem meteorytów, a także stolarstwem i malarstwem. Był dziewięciokrotnie nominowany do nagrody literackiej im. Janusza A. Zajdla (otrzymał ją w roku 2002 za opowiadanie Kuzynki).

Adam Podlewski jest doktorem historii, filozofem, działaczem fandomowym – i pisarzem, którego powieść zatytułowana „Honor i zbrodnia” niedawno się ukazała.

Radosław Rak jest lekarzem weterynarii. Mieszka w Dębicy na Podkarpaciu. To lokalny patriota, miłośnik gór, zwłaszcza Beskidu Niskiego. Publikował opowiadania w „Nowej Fantastyce”, „Lampie” i e-zinie „Esensja”. Niedawno ukazała się jego pierwsza powieść, „Kocham cię, Lilith”.

Arkady Saulski jest pisarzem i dziennikarzem, autorem licznych opowiadań fantastycznych i nie tylko, a także powieści „Kroniki Czerwonej Kompanii. Czarna kolonia”. W 2012 roku był korespondentem zagranicznym z Parlamentu Europejskiego w Brukseli, a obecnie publikuje w „Gazecie Bankowej” i jest wydawcą portalu wGospodarce.pl.


Marcin Strzyżewski to dziennikarz serwisu internetowego gry.onet.pl, absolwent filologii rosyjskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Autor dwóch powieści („Dziewiąte życie czarnoksiężnika” i „Transmisja”). O pisaniu marzył odkąd nauczył się czytać. Uwielbia podróże, zwłaszcza pociągami, zwłaszcza na wschód, obowiązkowo z plecakiem i bez przewodnika. Czasem także z pianką do nurkowania i płetwami. Jeśli akurat nie pisze fantastyki, nie czyta książek historycznych i nie gra w gry wideo, spędza czas z żoną Julią i psem Hiro.

Szymon Żakiewicz, czyli Simon Zack – e-pisarz publikujący swoje opowiadania za darmo. Miłośnik fantastyki w jej rozmaitych przejawach – literackiej, filmowej, RPG-owej czy planszówkowej. Aktywny członek fandomu regularnie bywający na konwentach.

Program Smokonu III

Prezentujemy program tegorocznego Smokonu. Panele dyskusyjne, prelekcje, spotkania z autorami, konkursy, sesje RPG – na pewno każdy znajdzie coś interesującego!

Program znajdziecie TUTAJ.

Przygotowania do Smokonu trwają!

Już za dwa tygodnie widzimy się na Smokonie, czyli najfajniejszym konwencie w tej części galaktyki – bo czy jest coś lepszego niż smoki?

Z radością ogłaszamy, że podobnie jak w poprzednich latach, tegoroczny Smokon odbędzie się w Artetece Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie oraz kawiarni Pauza In Garden, która znajduje się w jej podziemiach.

Akredytację otworzymy o 11:30, program rozpocznie się o 12:00 i trwać będzie do 19:00 – po czym zaprosimy was do Pauzy na ostatni panel i pokonwentową integrację!

Szykujemy dla was liczne atrakcje. Program opublikujemy na dniach – czekamy, aż nasi goście oficjalnie potwierdzą, że pojawią się na konwencie – i dopinamy mnóstwo innych kwestii, ale mamy nadzieję, że wszystko potoczy się gładko! W razie wszelkich pytań i propozycji piszcie na adres smokon[owieczka]historiavita.pl lub bezpośrednio do koordynatora – na adres magdalena.stonawska[zwierzątko]historiavita.pl.

Chętnych do pomocy zapraszamy również do zgłaszania się do wolontariatu, a wszystkich – na nasz fanpage i do odznaczania się w wydarzeniu.